हलिंया दकले तःधंगु निर्वाचन

maitrinews

 

भारत । भारतय् बिहिवाः लोकसभा निर्वाचनया लागिं मतदान न्हयागु दु ।

न्हेगु चरणय् जुई त्यंगु लोकसभा चुनावया न्हापांगु चरणय् ९१ थाय्या नितिं बिहीवाः मतदान न्हागु खः । १८ वटा राज्यया थि थि निर्वाचन क्षेत्र व निगु युनियन टेरिटोरीया नितिं बिहीबार मतदान जुगु खः । उकि आन्ध्र प्रदेश व तेलगंना राज्यया फुक्क निर्वाचन क्षेत्र दुथ्यागु दु । अथेहे आन्ध्र प्रदेश, उडिसा व सिक्मिक राज्यया विधानसभाया नापं चुनाव जुईत्यंगु दु । भारतीय संसद लोकसभाया ५४५ मध्ये न्हेगु चरणय् नुइगु मतदानं ५ सय ४३ सांसद निर्वाचनं ल्यइगु खः । थ्व चुनावय् करिब ९० करोड मतदाता दु । निर्वाचन आयोगया तथ्यांकअनुसार थुगु पटकजक थन करिब डेढ करोड न्हुपिं मतदाता अप्वःगु दु । चैत २८ गत निसें न्हयागु निर्वाचनया न्हेगु चरण याना जेठ ५ गत तक्कः मतदान जुई । वइगु जेठ ९ गतय् (मे २३) निर्वाचनया परिणाम घोषणा जुईगु खः । न्हेगु चरणय् सम्पन्न जुई त्यंगु थ्वः निर्वाचनकया करिब खुवाःया कार्यतालिका निर्वाचन आयोगं सार्वजनिक यागु खः । थ्वः चुनावयात प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीया लोकप्रियताया जनमतसंग्रहया रुपमा व्याख्या याना वया च्वंगु दु ।